Novinky

Ahoj, som permoník Hybajko! Pôvodný obyvateľ Magurky a baní

Kde sa vzal, tu sa vzal, zrazu na Magurke stál. A o kom je reč? No predsa o malom Magurskom permoníkovi Hybajkovi, ktorého v lete nájdete aj dole na našom ihrisku.

Hybajko žije v lesoch a štôlňach okolo Chaty Magurka, no občas sa s nami na chatu a ihrisko príde zahrať zaujímavé hry, ktoré vo voľnom čase rád vymýšľa. Určite sa rád zahrá aj s vami ak ho prídete na Chatu Magurka navštíviť.

Ako vznikol permoník?

Názov Permoník pochádza z nemeckého slova Bergman – haviar, banník.  Podľa povestí sú permoníci nadprirodzené astrálne bytosti, podobné malým škriatkom. Postavou pripomínajú trojročné dieťa, tvár však majú ako starci, ozdobenú dlhou bradou. V jednej ruke nosia kahanec, aby si mohli posvietiť na cestu, a v druhej banské kladivko.

Dodnes sú strážcovia banského podzemia, ktorí majú zvrchovanú moc nad dianím v baniach. Baníkom v minulosti mohli pomáhať ale i škodiť, pretože majú veľmi hravú povahu. Podrobovali ich rôznym skúškam a kto sa s permoníkom podelil o jedlo, vodu či olej do lampy, neobanoval.

Spravodlivých, úprimných a pokorných baníkov radi bohato odmeňovali – ukazovali im nádejné náleziská rúd a pomáhali im pri práci.

Naopak nespravodlivých, pyšných a lakomých baníkov kruto trestali. Pri ľahšom previnení im ničili náradie, zhasínali kahance a udeľovali nečakané buchnáty z tmy. Vo vážnejších prípadoch však privodili baníkovi smrť padajúcim kamením a spôsobili definitívne zavalenie bane.

Zdroj: P.Laučík

Poznávacia hra s Hybajkom

Publikované: 20. augusta 2021
Zdieľajte článok:

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk