Chata Magurka > Aktivity > Ahoj, som permoník Hybajko! Pôvodný obyvateľ Magurky a baní

Ahoj, som permoník Hybajko! Pôvodný obyvateľ Magurky a baní

Kde sa vzal, tu sa vzal, zrazu na Magurke stálA o kom je reč? No predsa o malom Magurskom permoníkovi Hybajkovi, ktorého v lete nájdete aj dole na našom ihrisku. 

Hybajko žije v lesoch a štôlňach okolo Chaty Magurka, no občas sa s nami na chatu a ihrisko príde zahrať zaujímavé hry, ktoré vo voľnom čase rád vymýšľa. Určite sa rád zahrá aj s vami ak ho prídete na Chatu Magurka navštíviť.  

Ako vznikol permoník?

Názov Permoník pochádza z nemeckého slova Bergman – haviar, banník.  Podľa povestí sú permoníci nadprirodzené astrálne bytosti, podobné malým škriatkom. Postavou pripomínajú trojročné dieťa, tvár však majú ako starci, ozdobenú dlhou bradou. V jednej ruke nosia kahanec, aby si mohli posvietiť na cestu, a v druhej banské kladivko.  

Dodnes sú strážcovia banského podzemia, ktorí majú zvrchovanú moc nad dianím v baniach. Banníkom v minulosti mohli pomáhať ale i škodiť, pretože majú veľmi hravú povahu. Podrobovali ich rôznym skúškam a kto sa s permoníkom podelil o jedlo, vodu či olej do lampy, neobanoval.

Spravodlivých, úprimných a pokorných banníkov radi bohato odmeňovali – ukazovali im nádejné náleziská rúd a pomáhali im pri práci.  

Naopak nespravodlivých, pyšných a lakomých banníkov kruto trestali. Pri ľahšom previnení im ničili náradie, zhasínali kahance a udeľovali nečakané buchnáty z tmy. Vo vážnejších prípadoch však privodili baníkovi smrť padajúcim kamením a spôsobili definitívne zavalenie bane.  

Zdroj: P.Laučík

Kam ďalej?

Pozrite si našu ďalšiu ponuku. 

Magurský zlatý chodník

Náučný chodník, ktorý sa dá prejsť aj na skialpových lyžiach.

Čítať viac =>

Novinky na Magurke

Pozrite si náš blog s rozhovormi alebo informáciami z Magurky.

Čítať viac =>

Reštaurácia

Kompletnú ponuku reštaurácie s jedálnym lístkom nájdete na našich stránkach. 

Čítať viac =>

Ubytovanie

Útulné a pohodlné ubytovanie na horskej chate. Izby s vlastným sociálnym zariadením. 

Čítať viac =>

Ďalšie aktivity a informácie nájdete aj sekcii Novinky