Turistika

STE NA DIAĽKOVEJ turistickej trase a ABSOLVUJETE CESTU HRDINOV SNP DUKLA – DEVÍN? Vedeli ste, že chata Magurka je len 1 hodinu zachádzky z trasy a leží približne v polovici celej 770 km dlhej cesty? Doprajte si oddych a odbočte k nám na Chatu Magurka – okrem toho že sa kvalitne vyspíte a dobre najete, radi Vám zadarmo operieme a vysušíme vaše veci. Suchí, oddýchnutí a plní síl môžete nasledujúci deň pokračovať.

Magurský zlatý chodník

Ľupčianskej doline vyrástol banský náučný chodník. Tvorí ho 11 tabúľ umiestnených na 8,4km dlhom okruhu. Vedie prevažne po modrej a následne žltej turistickej trase.

Viac informácii

Ľupčianska dolina, Tajch

Ľupčianska dolina je dlhá 17 km. Tiahne sa od hrebeňa Nízkych Tatier až po obec Partizánska Ľupča. Smerom k obci sa dolina zužuje. Nad jej dolnou časťou sa týči masív Ľupčianskej Magury (1315 m).

Má veľa bočných dolín: na juhozápade Latiborská dolina, na juhovýchode Ďurková dolina s baníckou osadou Magurka a na východe dolina s liečebnou osadou Železné.

Je bohatá na faunu a flóru (porasty smreku, jedle, buku až kosodreviny). Je to jeden z najbohatších revírov lesnej zveri na Slovensku, čo dokazuje aj množstvo horární a poľovníckych chát na jej území. Vedie ňou potok Ľupčianka. Obsahuje krasové pramene (Očenášová) s vyvieračkami (Pod Skalou, Vŕšky, Biela Ľupča) a menšie jaskyne.

Odporúčame

„Vyrážate na túru z Magurky? Začnite ju poctivými raňajkami u nás na chate a vyrazte zdolávať hrebeň Nízkych Tatier.“ 

Na objednávku Vám pripravíme aj turistický balíček, (120g vyprážaný bravčový rezeň, 2 krajce chleba, obloha, 0,5l minerálky v plastovej fľaši, horalka, ovocie.)

Sedlo Latiborskej hole

Latiborská hoľa (1643 m) je hôľnatý vrchol v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi Veľkou Chochuľou a Chabencom. Z Latiborskej hole je široký otvorený rozhľad na Salatín, Ľupčiansku a Jaseniansku dolinu, Západné Tatry a Slovenské Rudohorie. V severných úbočiach sa dolovalo zlato, striebro, antimón, najmä v okolí Magurky. Z vrcholu na severovýchod sú dodnes viditeľné haldy hlušiny a celý systém banských ciest a chodníkov. Na hrebeni v chudobnom záraste kosodreviny možno nájsť borievky a brusnice, vzácne sa objaví Podbelica alpínska, Fialka žltá, Iskerník či Horec.

Chabenec

Chabenec (1955 m) je mohutný horský masív hôľneho reliéfu v žulovom jadre pohoria s pretiahnutým vrcholovým hrebeňom dvíhajúcim sa medzi sedlom Ďurková a Kotliskami. Na severe z neho vybieha dlhá rázsocha zakončená Ľupčianskou Magurou nad obcou Partizánska Ľupča. Z vrcholu je veľmi široký a krásny kruhový výhľad. V blízkosti Chabenca sa nachádza útulňa Pod sedlom Ďurková (modrá 0h35″/1h00″).

Železnô

V závere odbočky Ľupčianskej doliny, v nadmorskej výške 970 m, ukrytá pod hrebeňmi Nízkych Tatier leží osada Železné. Autom sa sem dostanete z Partizánskej Ľupče a z Liptovskej Lužnej cez sedlo Prievalec. Spočiatku tu boli klimatické kúpele, dnes je v Železnom detská ozdravovňa a minerálny prameň. Okolie Železného je ako stvorené pre ľahšie vychádzky do prírody, ktorá oplýva množstvom zveri, húb a iných lesných plodov. Bicyklom to nie je ďaleko do Ľupčianskej doliny a malebnej obce Magurka, ktorá je najvyššie položenou obcou Slovenska. V zime sú okolo obce výborné terény pre bežkárov.

Salatín

Salatín (1630 m) je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier a jeho charakteristický homoľovitý tvar vidno zo všetkých pohorí severného Slovenska. Vrchol tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu s nápadnou brázdou. Na severovýchode je dlhá bočná rázsocha Malého Salatína s bralnatými stenami a menšími jaskyňami (Zbojnícka jaskyňa). Má mimoriadny geomorfologický, zoologický a botanický význam a cenná je nielen vrcholová časť Salatína, ale aj tiesňava Skalné-Hučiaky. Salatín je turisticky veľmi hodnotný a vďačný vrch, všetky výstupy naň sú v závere veľmi strmé a je z neho pekný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru.

Chopok

Chopok je druhým najvyšším vrcholom Nízkych Tatier (2024 m) a nachádza sa medzi Derešmi a vrchom Konské. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia. Chopok je dostupný lanovkou z Demänovskej doliny alebo z Bystrej doliny. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia.

Túry s deťmi / prechádzky

Prechádzka na Železnô

Trasa: Magurka -Kapustisko – Železnô (2 hod.) a späť

Z osady Magurka sa vydáte smerom na západ po ceste vedúcej popri nádhernom miestnom kostolíku. Kostolík bol dokončený v roku 1912 a zasvätený bol svätému Klementovi, patrónovi pôvodného dreveného kostolíka. Následne cesta pokračuje k horárni Kapustisko, odkiaľ sa stáča doľava na lesnú zvážnicu popri ústiu doliny Latiborská až do osady Železnô. V minulosti sa tu nachádzali klimatické kúpele, neskôr to bola známa detská ozdravovňa.


K najbližším banským štôlňam Magurky

Trasa: Magurka – stará banská cesta – Russeger štôlňa – Kilian štôlňa (2,5 hod.) a späť

Prechádzka úvodnou časťou Magurského zlatého chodníka, počas ktorej môžete nazrieť do štôlne Russeger a Kilián a na záver si napríklad vyryžovať zlato v miestnom potoku. Zoberte deťom aj geologické kladivo a cestou spoznávajte horniny a minerály a možno nájdtete aj antimón.

Celodenné túry

Výstup na Chabenec

Trasa: Chata Magurka – Bašovňa – sedlo Latiborskej holi – Ďurková – Chabenec – nad Ďurkovou – Chata Magurka (5 – 7 hod.)

Prvá tretina trasy vedia po Magurskom zlatom chodníku a dozviete sa čo-to z banskej histórie Magurky. Následne sa dostanete na hlavný hrebeň, odkiaľ si budete vychutnávať neopakovateľné výhľady a krásu tohto úseku Nízkych Tatier. Od sedla Nad Ďurkovou (predtým sa ale občerstvite v útulni Ďurková) sa dá pokračovať na Chabenec po červenej značke (1 955 m n. m.) čo zaberie ďalšiu cca 1,5 hodiny tam aj späť. Stretnutie s kamzíkom alebo pohľady do ľadovcových kotlov Chabenca a Kotlísk však určite stoja aj za túto námahu.

Trasa sa dá rozdeliť aj na 2 jednoduchšie túry, kedy v prípade potreby alebo zmeny počasia viete z hrebeňa zostúpiť po žltej značke zo sedla Zámostskej hole priamo na Chatu Magurka.


Výstup na Salatín

Trasa: Chata Magurka – Kapustisko – Železnô – Salatín a späť  (6:40 hod)

Cez osadu Magurka sa vydáte po zelenej značkedo osady Železnô, odkiaľ cesta vedie najprv lesom po zvážnici, neskôr prudko stúpa do Ráztockého sedla a na vrchol Salatín. Cestou sa postupne otvárajú výhľady na okolitú krajinu, Magurku, hrebeň Nízkych Tatier ako aj Veľkej a Malej Fatry.


Prírodný turizmus

V prípade, že máte záujem o poznávanie Národného parku Nízke Tatry formou prírodného turizmu s certifikovaným lektorom, radi Vám sa poplatok zabezpečíme aj takúto aktivitu. Nazriete do tajomných zákutí a dozviete sa rôzne zaujímavosti.

Táto aktivita je na vyžiadanie.

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk