Hybajko

Kde sa vzal, tu sa vzal, zrazu pri Chate Magurka stál. A kto ?? No predsa náš Magurský permoník Hybajko, ktorého v lete nájdete stáť na detskom ihrisku priamo pod chatou.

Hybajko pracuje v magurských štôlňach, no občas sa zastaví u nás na chate a so všetkými sa rád zahrá poznávaciu hru, ktorú vymyslel pre najväčších zvedavcov a bádateľov. Určite sa rád zahrá aj s vami ak ho prídete na Chatu Magurka navštíviť.

Spoločne tak objavíte skryté zákutia Magurky a zahráte sa na skutočných riešiteľov záhad.

Čo je Permoník?

Názov Permoník pochádza z nemeckého slova Bergman – haviar, baník.  Podľa povestí sú permoníci nadprirodzené astrálne bytosti, podobné malým škriatkom. Postavou pripomínajú trojročné dieťa, tvár však majú ako starci, ozdobenú dlhou bradou. V jednej ruke nosia kahanec, aby si mohli posvietiť na cestu, a v druhej banské kladivko.

Dodnes sú strážcovia banského podzemia, ktorí majú zvrchovanú moc nad dianím v baniach. Baníkom v minulosti mohli pomáhať ale i škodiť, pretože majú veľmi hravú povahu. Podrobovali ich rôznym skúškam a kto sa s permoníkom podelil o jedlo, vodu či olej do lampy, neobanoval.

Spravodlivých, úprimných a pokorných baníkov radi bohato odmeňovali – ukazovali im nádejné náleziská rúd a pomáhali im pri práci.

Naopak nespravodlivých, pyšných a lakomých baníkov kruto trestali. Pri ľahšom previnení im ničili náradie, zhasínali kahance a udeľovali nečakané buchnáty z tmy. Vo vážnejších prípadoch však privodili baníkovi smrť padajúcim kamením a spôsobili definitívne zavalenie bane.

Zdroj: P.Laučík

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk