Čo si nezabudnúť na turistiku v prechodnom období?
Chladné mrazivé rána no pomerne teplé slniečko na obed. Dole teplo, na vrchole sneh. Aj to je toto obdobie na Liptove. Čo si ale zobrať so sebou na turistiku do nevyspytateľného počasia? V tom článku vám poradíme, čo si určite nezabudnúť ale aj doporučíme, čo sa vám na jesennej turistike môže hodiť.
Oblečenie – vrstvenie je základ
Pri výdaji energie sa prirodzene potíme, preto je lepšie vyhnúť sa ťažkým vlneným materiálom. Ideálne je oblečenie vrstviť – najlepšie poslúži termotričko, flísová mikina a nakoniec vodo – a vetrovzdorná tenšia bunda. Tiež sa môže hodiť zobrať si so sebou niečo na prezlečenie, ak sa nám podarí oblečenie prepotiť.
Dôležitá je aj pokrývka hlavy – či už čelenka alebo priedušná čiapka. Také, ktoré vás na žiadnej túre nesklamú nájdete aj u nás na chate Magurka.
Kvalitná obuv
Zvážte, do akého terénu sa vydávate – na jeseň totiž vo vyšších polohách môžete natrafiť aj na sneh. Tenisky, ktoré vám v lete možno poslúžili, radšej nechajte doma a určite siahnite po vašich trekových topánkach s pevnou protišmykovou podrážkou, ktoré vám fixujú aj členok.
TIP: Nezabudnite ani na kvalitné ponožky – aj tá najlepšia topánka môže spôsobiť nepríjemné pľuzgiere, ak sa vám krčí ponožka na päte.
Čo do batohu?
Na jednodňovú túru si určite vezmite si iba to najnutnejšie. Ak na to nie ste zvyknutý, ťažký batoh vám môže uberať mnoho síl. Najdôležitejšie sú tekutiny – na chladné jesenné dni odporúčame teplý čaj v termoske.
Energiou nabitý snack môže byť napríklad cereálna FIT tyčinka, ktorú kúpite u nás na chate. Dôležité je zobrať si niečo s postupným uvoľňovaním energie – hroznový cukor, sušené ovocie, horká čokoláda.
Ďalšie dôležité veci, ktoré sa vám určite zídu – papierové vreckovky, vreckový nožík, slnečné okuliare, balzam na pery, pršiplášť, minilekárnička.
Extra tip: Turistické palice vám pomôžu aj pri prechode náročnejším terénom a zmierňujú zaťaženie kĺbov.
Minulý týždeň hlásili jasno!
Určite nepodceňujte ani samotnú prípravu pre dňom túry. Nie je žiadne tajomstvo, že počasie na horách sa vie meniť rýchlo. Sledujte predpoveď počasia na špecializovaných weboch. Pre hory je užitočné spravodajstvo na webe Horskej služby, HZS.sk.
Ak sa k vám na hrebeni blíži búrka vyhnite vystupujúcim a odkrytým častiam terénu, urýchlene zostúpte o niekoľko metrov nižšie pod hrebeň. Vyhýbajte sa osamoteným stromom, stĺpom, oceľovým lanám, lanovkám, mostom, brehom jazier aj žľabom s tečúcou vodou, držte sa 3 až 5 metrov od skalných stien, previsov či jaskýň. Zbavte sa kovových predmetov a nezabudnite si vypnúť mobilný telefón, kým búrka neodznie.
Signály, že prichádza búrka: nárazový vietor, tmavé mraky, bzučanie, elektrické výboje, prehánka s krúpmi, začínajúce zrážky.
Dobre vedieť!
Ak nemáte signál a potrebujete zavolať pomoc, vypnite a znova zapnite svoj mobil. Pri zapnutí namiesto PIN kódu zadajte číslo 112.
Tiesňové volanie Horskej záchrannej služby: 188 300
Rady na záver
Nepreceňte svoje sily. Pre začiatočníkov stačí prevýšenie 600 výškových metrov denne. Na Slovensku máme veľa nenáročných chodníkov, ktoré zvládnu aj rodinky s deťmi, napríklad aj Magurský zlatý chodník – Chata Magurka (magurka-liptov.sk). Určite nezvoľte rýchle tempo hneď na začiatku, aby ste sa nevyčerpali a rátajte s tým, že po výstupe hore vás čaká aj cesta nadol, pri ktorej sú najviac zaťažené kolenné kĺby a chrbtica.
Túru si naplánujte podľa turistickej mapy. Bude sa vám lepšie orientovať.
Dajte vedieť v hoteli, priateľom alebo rodine kam idete. Keby sa čokoľvek stalo, každá indícia je užitočná.
Ak pôjdete smerom do Nízkych Tatier v časti, kde sa nachádza naša chata, radi vás uvidíme! Svoje zážitky môžete zdielať na sociálnych sieťach @chatamagurka as #akovolakedy.
Úvodná fotka: Adriana Žiačková / @adriazia