Novinky

Zaujímavé miesta do 10 km

Ľupčianska dolina,Tajch

Vzdialenosť od chaty: 3 km

Ľupčianska dolina je dlhá 17 km. Tiahne sa od hrebeňa Nízkych Tatier až po obec Partizánska Ľupča. Smerom k obci sa dolina zužuje. Nad jej dolnou časťou sa týči masív Ľupčianskej Magury (1315 m).
Má veľa bočných dolín: na juhozápade Latiborská dolina, na juhovýchode Ďurková dolina s baníckou osadou Magurka a na východe dolina s liečebnou osadou Železné.
Je bohatá na faunu a flóru (porasty smreku, jedle, buku až kosodreviny). Je to jeden z najbohatších revírov lesnej zveri na Slovensku, čo dokazuje aj množstvo horární a poľovníckych chát na jej území. Vedie ňou potok Ľupčianka. Obsahuje krasové pramene (Očenášová) s vyvieračkami (Pod Skalou, Vŕšky, Biela Ľupča) a menšie jaskyne.

Sedlo Latiborskej hole

Vzdialenosť od chaty: 3 km

Latiborská hoľa (1643 m) je hôľnatý vrchol v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi Veľkou Chochuľou a Chabencom. Z Latiborskej hole je široký otvorený rozhľad na Salatín, Ľupčiansku a Jaseniansku dolinu, Západné Tatry a Slovenské Rudohorie. V severných úbočiach sa dolovalo zlato, striebro, antimón, najmä v okolí Magurky. Z vrcholu na severovýchod sú dodnes viditeľné haldy hlušiny a celý systém banských ciest a chodníkov. Na hrebeni v chudobnom záraste kosodreviny možno nájsť borievky a brusnice, vzácne sa objaví Podbelica alpínska, Fialka žltá, Iskerník či Horec.

Chabenec

Vzdialenosť od chaty: 3 km

Chabenec (1955 m) je mohutný horský masív hôľneho reliéfu v žulovom jadre pohoria s pretiahnutým vrcholovým hrebeňom dvíhajúcim sa medzi sedlom Ďurková a Kotliskami. Na severe z neho vybieha dlhá rázsocha zakončená Ľupčianskou Magurou nad obcou Partizánska Ľupča. Z vrcholu je veľmi široký a krásny kruhový výhľad. V blízkosti Chabenca sa nachádza útulňa Pod sedlom Ďurková (modrá 0h35″/1h00″).

Železnô

Vzdialenosť od chaty: 4 km

V závere odbočky Ľupčianskej doliny, v nadmorskej výške 970 m, ukrytá pod hrebeňmi Nízkych Tatier leží osada Železné. Autom sa sem dostanete z Partizánskej Ľupče a z Liptovskej Lužnej cez sedlo Prievalec. Spočiatku tu boli klimatické kúpele, dnes je v Železnom detská ozdravovňa a minerálny prameň. Okolie Železného je ako stvorené pre ľahšie vychádzky do prírody, ktorá oplýva množstvom zveri, húb a iných lesných plodov. Bicyklom to nie je ďaleko do Ľupčianskej doliny a malebnej obce Magurka, ktorá je najvyššie položenou obcou Slovenska. V zime sú okolo obce výborné terény pre bežkárov.

Salatín

Vzdialenosť od chaty: 7 km

Salatín (1630 m) je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier a jeho charakteristický homoľovitý tvar vidno zo všetkých pohorí severného Slovenska. Vrchol tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu s nápadnou brázdou. Na severovýchode je dlhá bočná rázsocha Malého Salatína s bralnatými stenami a menšími jaskyňami (Zbojnícka jaskyňa). Má mimoriadny geomorfologický, zoologický a botanický význam a cenná je nielen vrcholová časť Salatína, ale aj tiesňava Skalné-Hučiaky. Salatín je turisticky veľmi hodnotný a vďačný vrch, všetky výstupy naň sú v závere veľmi strmé a je z neho pekný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru.

Chopok

Vzdialenosť od chaty: 10 km
Chopok je druhým najvyšším vrcholom Nízkych Tatier (2024 m) a nachádza sa medzi Derešmi a vrchom Konské. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia. Chopok je dostupný lanovkou z Demänovskej doliny alebo z Bystrej doliny. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia.

Publikované: 24. júna 2019
Zdieľajte článok:

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk