Novinky

Magurka si pripomenula banskú históriu, oficiálne otvorili náučný chodník (tlačová správa a fotogaléria)

Osada Magurka, 3.10.2021 – Prvý októbrový víkend ožila Osada Magurka banskou tématikou. Počas troch dní si návštevníci mohli vypočuť prednášky o banskej histórii, aktuálnych ložiskách, aj samotnej prírode. V neposlednom rade si vyskúšali poctivé ryžovanie zlata.

Pozvánku prijal autor textov Martin Chovan, emeritný profesor z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, František Bakos, geológ a zlatokop, Adalbert Mezei vedúci Odboru chránených častí prírody NAPANT, Ladislav Balážec, starosta Partizánskej Ľupče, Erik Sombathy, predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska a Karol Kaliský, filmár.

Náučný ,,Magurský zlatý chodník“ je sprístupnený od októbra 2020, od tohto víkendu je symbolickým prestrihnutím pásky na prvej tabuli chodník oficiálne otvorený.
Tvorí ho 11 tabúľ umiestnených na 8,4km dlhom okruhu. Ten vedie po modrej turistickej trase. Je možné sa dočítať informácie o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín ako aj o divokej prírode. Chodník je začlenený do projektu ,,Slovenská banská cesta”, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tématikou. Praktickú časť doplňuje mini-geopark s lokálnymi horninami na ihrisku pod Chatou Magurka.
Program otvorenia nevynechal prechádzku chodníkom krásnou jesennou prírodou s výkladom profesora Chovana. Návštevníci mali možnosť vyskúšať si techniku ryžovania zlata.
,,Veľmi sa mi páčilo. Som milo prekvapený záujmom verejnosti o prednášky o nerastných surovinách ako aj o ochrane prírody. Prechádzka po samotnom chodníku bola skutočne odmenou za spoločné úsilie pri tvorbe náučného chodníka,“ povedal o otvorení Martin Chovan.

Program doplnil film o slovenskej prírode z dielne Arolla Film, Nesmrteľný les s besedou autora Karola Kaliského. Spestrenie priniesol večerný hudobný doprovod Heligonkárok z Liptovskej Lužnej a country skupiny Samo band.

Tvorbu náučného chodníka iniciovali a organizačne zastrešili Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka, ktorí pracujú na oživení tradícii a dejín lokality. ,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo tento projekt uskutočniť. Stálo to nemálo úsilia a Magurka si zaslúži zvýšiť povedomie o svojej úžasnej histórii,“ vraví Miroslav Meluš, majiteľ Chaty Magurka a iniciátor projektu. ,,Formou podujatí a rozšírenou ponukou chaty chceme priblížiť širokej verejnosti krásy tohto miesta. Zároveň to spájame s edukovaním o ochrane prírody,“ dopĺňa Meluš.

Publikované: 3. októbra 2021
Zdieľajte článok:

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk