Ryžovanie zlata na Magurke

Ryžovanie zlata je nielen remeslo zlatokopa, ale aj prieskumná geologická metóda. Ozajstné ryžovanie ako voľakedy si môžete vyskúšať na Magurke aj vy.

Radi pokúšate šťastie ? Z pohodlia gauča a s lotériou to môže skúšať každý.  Do role zlatokopa so skutočnou zlatou horúčkou v nádychu „ako voľakedy“ sa však vžijete až na Chate Magurka. Pravý magurský zlatokop mal šajtrogu  (panvica na ryžovanie), gracu (motyku) a krpce miesto čižiem.

K ryžovaniu zlata Vám zapožičiame panvicu na ryžovanie. Dokážete práve vy nájsť ešte kúsok magurského zlata ?

Okrem prekrásnej prírody má naša Magurka aj bohatú banskú históriu. V minulosti mala osada „celomonarchistický“ význam, nakoľko v nej boli významné ložiská zlata a sprievodných rúd. S ťažbou zlata sa začalo asi v roku 1250. Neskôr, roku 1835 sa otvorili nové šachty – Ritterstein a Kilián, v roku 1848 štôlňa Russeger. Zlato sa ťažilo podľa starého systému, vodné stupne a ručné vymývanie, neskôr strojové vymývanie . V roku 1888 tu pracovalo už 250 baníkov. V tom istom roku objavili na Magurke antimón. Ročne sa tu vyťažilo 10 – 11 kg zlata, také isté množstvo striebra a 3000 – 4000 m³ antimónu.

Viac o ťažbe zlata na Magurke sa môžete dočítať aj na jednom z panelov nášho Náučného chodníka, konkrétne na paneli č. 10.

Otvorené denne

Sme pre vás otvorení denne

WIFI zdarma

V celej chate je k dispozícii WiFi

Spoločenské podujatia

Kapacita salónika je cca 30 osôb

Psy povolené

Môžete prísť aj s vašim miláčikom

E-BIKE

Dobíjacia stanica priamo na chate

Najvýhodnejšia cena
rezervácie iba cez:
Tel.: +421 903 704 444
E-mail: info@magurka-liptov.sk