Okrem klasických tipov na výlet autom ako sú Donovaly, Korytnica, Vlkolínec, Liptovská Mara, atď., by sme Vám radi predstavili tipy od nás – chatárov z Chaty Magurka. Mnohé z nich sa dajú spojiť aj s návštevou vyššie menovaných turistickým miest.
Veža v Partizánskej Ľupči (napr. cestou do akvaparkov v Bešeňovej alebo v Tatralandii)
Navštívte najvyššiu vežu regiónu Liptov. Na vežu kostola sv. Matúša v Partizánskej Ľupči je už možné vyjsť. Prekvapia vás skvelé pohľady na bývalé významné liptovské mesto i na takmer celú liptovskú kotlinu obkolesenú reťazcom hôr. Pri návšteve Ľupče stačí zavolať na tel. číslo 0918 831 259 a dohodnúť si stretnutie.
Vstupné je dobrovoľné.
Na vežu vyjdete spolu so sprievodkyňou, ktorá vám podá fundovaný výklad dejín obce aj príbeh samotnej veže. Tešíme sa na vašu návštevu. Obnovte a užite si rozhľad.
Brankovský vodopád (napr. pri návšteve Vlkolínca)
Výlet na Brankovský vodopád by mohol byť charakterizovaný ako jednoduchá túra / prechádzka vhodná pre rodiny s deťmi. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí Nízkych Tatier, ako východzí bod k nemu možno zvoliť parkovisko pri Kolibe Bodega v miestnej časti obce Podsuchá.
Brankovský vodopád je s výškou 55 metrov najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Je atraktívny v zime i v lete, avšak niekedy sa stáva, že počas období sucha voda zo skaly netečie. V zime sa naopak mení na nádherný zamrznutý ľadopád ako vystrihnutý z rozprávky.
Výstup k samotnému vodopádu trvá iba 25-30 min. Tesne pred vodopádom vás privíta informačná tabuľa, ktorá vás oboznámi nielen so samotným vodopádom, ale i s okolitou faunou a flórou, či pútavou povesťou o Kurucoch, z čias Rakúsko – Uhorska.
Sliačske travertíny (pri návšteve Bešeňovej)
Na Slovensku sa nachádza viacero zaujímavých travertínových lokalít. Jednou z nich je Prírodná rezervácia Sliačske travertíny rozkladajúca sa východne od osady Vyšný Sliač (časť obce Liptovské Sliače). Lokalita Sliačskych travertínov je jedinečná v rámci celého bývalého Československa. Okrem bielych travertínových kôp a terás s pramennými krátermi tu možno pozorovať zriedkavý jav zvaný mofeta. Ide o pravidelný, rôzne intenzívny výron plynov (CO2) z pramenného krátera. Výrony sú niekedy veľmi výrazné a spôsobujú občasný úhyn drobného vtáctva a iných menších živočíchov. V lokalite sa nachádza viacero nikdy nezamŕzajúcich minerálnych prameňov, z ktorých niektoré sú umelo upravené na naberanie vody. Voda z týchto prameňov sa vyznačuje osobitým zápachom a blahodarnými účinkami. Súčasťou rezervácie je aj menší močiar s charakteristickým rastlinstvom a živočíšstvom. K Sliačskym travertínom sa možno dostať po úzkej asfaltovej ceste z osady Vyšný Sliač.
Drevený kostol vo Svätom Kríži
Približne 14 km od Liptovského Mikuláša a 20km z Magurky v dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe.
Kostol bol pôvodne postavený v Paludzi. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22.08.1982. Kostol je posledným, nepochybne najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej architektúry. Artikulárne kostoly tvoria na Slovensku samostatnú významnú skupinu. Líšia sa od katolíckych i gréckokatolíckych drevených kostolov.
Kostol je osobitnou modifikáciou tej vetvy protestantskej architektúry, ktorá sa začala rozvíjať v pruskom Sliezsku. Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.
SMOPAJ
V prípade zlého počasia stojí určite za návštevu Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Múzeum vzniklo v roku 1930 ako spolkové múzeum pod názvom Múzeum slovenského krasu. Od svojho založenia zhromažďovalo nielen zbierky prírodovedné a speleologické ale aj etnografické, historické, archeologické a iné. V prvom období pôsobenia osobitnú pozornosť venovalo hlavne jaskyniarstvu na Slovensku.
Expozícia múzea sú Chránená príroda Slovenska, Kras a jaskyne Slovenska, Zem – miesto pre život, Človek, hory, NATURA 2000
Viac na www.smopaj.sk