Chata Magurka > Aktivity > Magurka víta fašiangy súťažou o pobyt – zapojte sa aj vy

Magurka víta fašiangy súťažou o pobyt – zapojte sa aj vy

Pridajte sa k Online fašiangového sprievodu

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva spoločne s Chatou Magurka si pre Vás pripravili tematickú súťaž, kde spojíme tradície #akovolakedy a modernú dobu.

Kategórie cien: Cena verejnosti, Cena SMOPaJ, Cena Chaty Magurka

Všetci ste vítaní!

Pravidlá sú jednoduché
  1. Vytvorte si fašiangovú masku z prírodných materiálov
  2. Pošlite fotku masky na smopaj@smopaj.sk
  3. Vyhrajte skvelé ceny
Ceny
  • 2x Voľná rodinná vstupenka do múzea a darčekové predmety

     

  • Ubytovanie pre 2 dospelé osoby a 2 deti na jednu noc na Chate Magurka s raňajkami
Harmonogram súťaže

4.-18.2.2022 príprava masiek a zapojenie sa do súťaže

21.-28.2.2022 hlasovanie na sociálnej sieti

2.3.2022 vyhlásenie výsledkov v každej kategórii

Aby sa mohol zapojiť každý

Liptov má krásne tradície po celý rok. Fašiangy v sebe spájajú zábavu a stretnutie sa s mnohými ľuďmi. Keďže situácia je stále veľmi krehká,  spartnerom SMOPAJ sme sa vynašli.

,,Hľadali sme spôsob, ako spojiť tradície s touto dobou a priniesť deťom inšpiráciu aj takto na diaľku. Veríme, že to mnohých inšpiruje,’’ povedal k súťaži chatár Miro.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši zároveň ponúka možnosť návštevy a nechať sa tak inšpirovať novou prírodnou expozíciou. 

Ilustračné fotky, archív Funsport.sk a SMOPAJ.sk

O fašiangoch

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti.

Slovo fašiang pochádza z nemeckého „vast-schane“, čo značí niečo ako „posledný nápoj“ alebo aj „výčap“. Odkazuje sa tak na príchod pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Pôvodne boli Fašiangy známe ako mjasopust, ktorý označoval koniec jedenia mäsa pred pôstom. Významom i časovo sú tieto dva výrazy rovnocenné. Fašiangy boli a sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným.

Fašiangy taktiež označovali obdobie, ktoré ukončovalo priadky a za ktorým nasledovalo tkanie. V tomto období sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, odohrávali sa rôzne zabíjačky či tanečné zábavy a prebiehali rôzne iniciačné obrady. Do spoločnosti príjmali mládencov a dievčatá, učni sa po prejdení niekoľkými náročnými skúškami počas bohatých cechových zábav stávali tovarišmi, cechy volili nových cechmajstrov. Na dedinách usporiadavali mládežnícke zábavy, v mestách sa zas sprievody vyznačovali maskami či chodením na chodúľoch.

Po veselom fašiangovom období nastáva čas pôstu. Zábava mala ísť bokom, človek sa mal zahĺbiť do seba. Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie.

(výber. Celý text o fašiangoch nájdete na slovakia.travel)

Kam ďalej?

Pozrite si našu ďalšiu ponuku. 

Reštaurácia

Kompletnú ponuku reštaurácie s jedálnym lístkom nájdete na našich stránkach. 

Čítať viac =>

Ubytovanie

Útulné a pohodlné ubytovanie na horskej chate. Izby s vlastným sociálnym zariadením. 

Čítať viac =>

Novinky na Magurke

Pozrite si náš blog s rozhovormi alebo informáciami z Magurky.

Čítať viac =>

Ďalšie aktivity a informácie nájdete aj sekcii Novinky