Chata Magurka > Aktivity > Hybajko stopuje – ktoré zvieratko už našiel na Magurke?

Hybajko stopuje – ktoré zvieratko už našiel na Magurke?

Spoznaj našu prírodu s Permoníkom Hybajkom (séria článkov)

Aj ked je Magurka osada s banníckou históriou, okrem neživej prírody nám záleží aj na tej živej, či už faune alebo flóre. Nachádzame sa predsta v Národnom parku Nízke tatry v 3. a vyššom stupni ochrany. Vymysleli sme si preto malý seriál o prírode s Permoníkom Hybajkom.

Kedže nám v posledných dňoch zase pekne sneží, ten kto sa chodí prechádzať do lesa si určite všimol v snehu nejaké tie stopy.

Tieto stopy na fotografii vytvoril nás domáci ušiak, Zajac poľný (Lepus europaeus). 

Zajace sú veľké asi ako prerastené mačky. Dĺžka ich tela dosahuje 50 – 75 centimetrov a môžu vážiť až 8 kg. Má nápadne dlhé lyžicovité ušnice a dlhé zadné nohy. Farba je hnedosivá a končeky ušníc sú vždy čierne, tak ako aj vrch chvosta. Spodok je zase biely.

Vieme, že zajace sa pohybujú skokom a ich stopy spoznáte podľa štyroch oddelených odtlačkov, ktoré tvorí dvojica dlhších stôp zadných nôh a pred nimi dvojica menších predných labiek, ktoré väčšinou bývajú za sebou, nie vedľa seba ako zadné nohy.

Zajacom sa po snehu behá pomerne dobre, pretože sa doňho príliš nezabárajú. Na rýchly beh im slúžia hlavne zadné nohy, v ktorých majú veľkú silu.

Vzájomné rozostupy medzi skupinkami stôp teda závisia od rýchlosti pohybu. Pri pozvoľnom hopkaní sú zoradené pomerne blízko seba. Pri rýchlejšom pohybe vznikajú medzery asi 50 cm no a pri behu môžu byť od seba vzdialené 2 až 3 metre!

Zdroj fotiek: FB Fotolovci, Nový čas, nahuby.sk

Kam ďalej?

Pozrite si našu ďalšiu ponuku. 

Reštaurácia

Kompletnú ponuku reštaurácie s jedálnym lístkom nájdete na našich stránkach. 

Čítať viac =>

Ubytovanie

Útulné a pohodlné ubytovanie na horskej chate. Izby s vlastným sociálnym zariadením. 

Čítať viac =>

Novinky na Magurke

Pozrite si náš blog s rozhovormi alebo informáciami z Magurky.

Čítať viac =>

Ďalšie aktivity a informácie nájdete aj sekcii Novinky