Chata Magurka > Ostatné > Hybajko objavil nové stopy. Pozri aké!

Hybajko objavil nové stopy. Pozri aké!

Spoznaj našu prírodu s Permoníkom Hybajkom (séria článkov)

Aj ked je Magurka osada s banníckou históriou, okrem neživej prírody nám záleží aj na tej živej, či už faune alebo flóre. Nachádzame sa predsta v Národnom parku Nízke tatry v 3. a vyššom stupni ochrany. Vymysleli sme si preto malý seriál o prírode s Permoníkom Hybajkom.

Kedže nám v posledných dňoch zase pekne sneží, ten kto sa chodí prechádzať do lesa si určite všimol v snehu nejaké tie stopy.

Správna odpoveď je samozrejme Vydra riečna. Vydry sú veľké asi ako líška a postavou pripomínajú jazvečíka, pretože majú pomerne krátke nohy.

Na chrbte má veľmi hustú tmavohnedú srsť no na brušku je o dosť svetlejšia. Zahliadnuť ju je pomerne obtiažne, pretože je veľmi plachá, no jej malé, roztomilé stopy v blate alebo snehu ju prezradia.

Vydra riečna je takzvaný prstochodec a medzi piatimi prstami má plávacie blany, ktoré môžeme pozorovať hlavne na mäkkom podklade alebo vo vyššej vrstve snehu. Vonkajší prst však často nezanechá viditeľný odtlačok, preto na stopách pozorujeme len štyri prsty.

Odtlačky predných labiek sú pekne okrúhle, veľké približne 6cm. Zadné labky sú trochu podlhovastejšie a pri chôdzi našľapuje zadná noha do odtlačku tej prednej.

Vydri sa ale častejšie pohybujú skákaním alebo cvalom, vtedy všetky labky pri sebe vytvoria diagonálnu líniu. Charakteristická je tiež stopa po vlečení chvostu, ktorú vidíme aj na fotografiách

Zdroj fotiek: internet, súkromný archív

Kam ďalej?

Pozrite si našu ďalšiu ponuku. 

Reštaurácia

Kompletnú ponuku reštaurácie s jedálnym lístkom nájdete na našich stránkach. 

Čítať viac =>

Ubytovanie

Útulné a pohodlné ubytovanie na horskej chate. Izby s vlastným sociálnym zariadením. 

Čítať viac =>

Novinky na Magurke

Pozrite si náš blog s rozhovormi alebo informáciami z Magurky.

Čítať viac =>

Ďalšie aktivity a informácie nájdete aj sekcii Novinky