Chata Magurka > Other > Hiking

Hiking

V okolí chaty Magurka nájdete mnoho značených chodníkov vhodných na pešiu turistiku. V závislosti od náročnosti, na ktorú si trúfate, si môžete vybrať kratšie trasy s menším prevýšením, alebo aj dlhšie a náročnejšie trasy. Vybrali sme pre vás štyri osvedčené a obľúbené trasy, ktoré vás určite zaujmú. 

Prechádzka na Železnô

Trasa: Magurka -Kapustisko – Železnô a späť

Túra na Železnô trvá cca 2 hodiny. Z osady Magurka sa vydáte smerom na západ po ceste vedúcej popri nádhernom miestnom kostolíku. Kostolík bol dokončený v roku 1912 a zasvätený bol svätému Klementovi, patrónovi pôvodného dreveného kostolíka. Následne cesta pokračuje k horárni Kapustisko, odkiaľ sa stáča doľava na lesnú zvážnicu popri ústiu doliny Latiborská až do osady Železnô. V minulosti sa tu nachádzali klimatické kúpele, neskôr to bola známa detská ozdravovňa. Aktuálne je však ozdravovňa zatvorená, bez možnosti občerstvenia, na okolitých lúkach sú však pre deti preliezky a ihrisko.

Späť zo Železného do chaty Magurka môžete ísť po asfaltovej ceste nadol smerom na sever, kde po približne 1 km prídete k rázcestiu Magurka – Partizánska Ľupča, odkiaľ vedie modrá značka na Magurku. Držíte sa modrého značenia, cesta začne mierne stúpať do kopca Tajch. Vľavo dolu uvidíte silný, divoký potok, z ktorého „vystupuje“ historická stavba Tajch. Zámer stavby pochádza roku 1814 a v minulosti slúžila na uľahčovanie prepravy dreva z odľahlých dolín do dediny a rovnako to bola aj vodná nádrž v období sucha. Cestou sa môžete zastaviť pri niekoľkých studničkách a po cca 3 km si nôžky najmenších turistov na chvíľu oddýchnu v Chate Magurka.

Prechádzka od chaty Magurka po modrej značke vás prevedie starou banskou cestou k Bašovni a vráti do slávnych čias Magurky. Možno nájdete opustené vchody do banských štôlní, do ktorých však z bezpečnostných dôvodov radšej nevstupujte. Prechádzka vedie príjemným lesom po zvážnici bez väčších prudkých stúpaní. Nazad sa treba vrátiť tou istou cestou. 

Výstup na hlavný hrebeň Nízkych Tatier

Chata Magurka – Bašovňa – sedlo Latiborskej holi (do sedla po modrej značke) – Ďurková – útulňa Ďurková – (od sedla Latiborksej holi až nad Ďurkovou, prípadne Chabenec po červenej značke) – nad Ďurkovou – Chata Magurka (po zelenej značke).

Celkový čas túry je cca 5:15 hod, dĺžka cca 14,2 km. Dá sa ešte vybehnúť z útulne Ďurková na Chabenec po červenej značke (1 955 m n. m.) čo zaberie cca 1,5 hodiny tam aj späť. Je to náročnejšia túra, ktorú ale zvládne každý zdravý jedinec, vedúca hlavným hrebeňom Nízkych Tatier s prevýšením cca 900 m (nahor). Vedie pásmom lesov, kosodreviny až na hôľny hrebeň. Vrchol Chabenca a jeho severné steny majú ľadovcový pôvod.

Od Chaty Magurka sa vydáte smerom na západ po modrej turistickej značke kúsok po asfaltovej ceste k turistickému smerovníku, odkiaľ strmšie smrekovým lesom vystúpite asi po 15 minútach ku Bašovni. Dnes z nej zostali len trosky, v minulosti však slúžila na úpravu rudy vyťaženej v štôlňach roztrúsených v blízkom okolí. Pokračujte ďalej po modrej značke starou banskou cestou, ktorá sa kľukatí lesom s občasnými výhľadmi do Ľupčianskej doliny a na vrch Salatín. Cesta spájala okolité štôlne a prepravovali sa po nej vyťažené rudy. Najdlhšia štôlňa Kilián bola dlhá až 3 km.

Na konci cesty začne chodník prudko stúpať až do sedla Latiborskej holi na hlavnom hrebeni. Prechádzka po hrebeni je mierne náročná s miernymi výstupmi a zostupmi a dovedie vás až k turistickej útulni pod Ďurkovou, ktorá poskytuje možnosť jednoduchého ubytovania vo vlastných spacákoch, občerstvenia a dobre poslúži hlavne ako úkryt pri náhlej zmene počasia.

Z útulne treba vystúpiť (asi 10 minút) naspäť na hlavný hrebeň, pretože leží na jeho južnom úpätí. Naša trasa pokračuje po zelenej značke zo sedla nad Ďurkovou, po čase vojde do hustého smrekového lesa a následne po serpentínach zíde nazad do osady Magurka a dovedie vás späť k chate, kde sa môžete najesť, osviežiť alebo prespať.

Prípadne si môžete trasu späť z Ďurkovej predĺžiť o výstup na Chabenec (1 955 m n. m.) s nádherným kruhovým výhľadom. Následne je potrebné sa vrátiť späť do sedla nad Ďurkovou a pokračovať po zelenej značke až na chatu Magurka.

Výstup na Salatín

Chata Magurka – Kapustisko – Železnô – Salatín a späť (celá trasa vedie po zelenej značke)

Celkový čas cca 6:40 hod, dĺžka cca 19 km.
Cez osadu Magurka sa vydáte najprv po asfaltovej ceste ku horárni Kapustisko, odkiaľ sa stáča doľava na lesnú zvážnicu popri ústiu doliny Latiborská až do osady Železnô. Zo Železného na Salatín cesta vedie najprv lesom po zvážnici, neskôr prudko stúpa najprv do sedla a potom až na vrchol Salatín. Cestou sa postupne otvárajú výhľady na okolitú krajinu, hrebeň Nízkych Tatier ako aj Veľkej Fatry. Pri peknom počasí je dokonca vidieť aj osadu Magurka. Z vrcholu je potrebné ísť tou istou cestou späť do chaty Magurka sa dobre najesť a osviežiť.